niedziela, 31 maja 2015

SCD zupa pieczarkowo grzybowa

Dzisiaj przychodzę do Was z pyszną zupą pieczarkowo - grzybową. Gdybyśmy w podanym przepisie zmienili proporcje i dali więcej grzybów leśnych, a mniej pieczarek, wtedy ta zupa zamieni się w idealną SCD zupę grzybowa na Wigilię. Na codzień jednak jest bardzo dobra w przedstawionej przeze mnie wersji. Zapraszam:)


SCD ZUPA PIECZARKOWO-GRZYBOWA (etap 3)


Tu na zdjęciu jeszcze paruje:)

1 standardowe opakowanie suszonych grzybów (ok. 1 szklanka)
2 opakowania pieczarek po 500 g
3 cebule w tym jedna czerwona
3 ząbki czosnku
1 pęczek pietruszki
2 litry rosołu lub wywaru SCD 
1 gotowana marchew
3-4 łyzki mleka kokosowego
3 łyżki masła
sól, pieprz i majeranek do smaku

Suszone grzyby namaczamy przez kilka godzin. Na maśle szklimy cebulę. Nie podmieniajcie masła na inny tłuszcz, bo świetnie gra ono z grzybami. 

 Dodajemy pokrojone grzyby i pieczarki oraz drobno posiekany cały pęczek pietruszki i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dusimy do miękkości. 


Całość zalewamy ciepłym wywarem. Na zupę ścieramy marchewkę na tarce o najdrobniejszych oczkach. 


Gotujemy, aż wszystkie składniki będą miękkie (około 10 minut). Zabielamy lekko mlekiem kokosowym, nie chodzi o to by zrobić białą zupę, bo wtedy za bardzo przybierze ona kokosowy smak, ma to być dosłownie 3-4 łyżki, tak  aby lekko złamać kolor.  Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sporą ilością majeranku. Jak ktoś lubi można dodać odrobinę chili.  Ja lubię;)

Tutaj jeszcze zostało na kilka porcji do szkoły



Zupka jest pyszna:)

Na koniec jeszcze my na wczorajszej wycieczce na Wawel:)


środa, 27 maja 2015

Koktajl z truskawkami

Postaram się w tym roku wrzucać Wam więcej przepisów na koktajle na bazie jogurtu SCD lub mleka orzechowego oraz na wyciskane soki. Na pierwszy ogień pójdzie  koktajl, który pilismy wczoraj (etap 4). Pyszności:



Potrzebujemy:
1/2 ananasa
1.5 szklanki truskawek
1 dojrzały banan
1/2 litra jogurtu SCD bądź mleka orzechowego

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera kielichowego i miksujemy do połączenia. Opcja: jeżeli tak jak teraz, pada dużo deszczu i truskawki są mało słodkie, można dodać odrobinę miodu.

poniedziałek, 25 maja 2015

Pyszne sałatki

Tak, uwielbiam wszelkie sałatki, mogłabym przepisami trzepać jak z rękawa, a w zasadzie prawie wyłącznie  tak się żywić. Doprawione odpowiednio warzywa, z odpowiednim sosem, lekko podpieczone, podsmażone lub z grila, zamieniają się w pełne aromatu i smaku wspaniałe potrawy.

Zima za nami, ceny warzyw spadają, właśnie przenosimy do gruntu sadzonki, pojawiły sie już tanie szparagi, na nie sezon trwa niedługo, więc teraz  (maj - czerwiec) jest czas, aby zrobić sobie ich zapas na zimę. W zeszłym roku podałam kilka przepisów na szparagi, skorzystajcie:)  tutaj(1) , tutaj(2)tutaj(3)tutaj(4) i  tutaj(5)

Dzisiaj jednak mam ochotę na sałatkę gyros. Pychota! Częściowo możemy wykorzystać tradycyjny przepis, ale przyprawę gyros i sos do sałatki musimy zrobić według zasad SCD. Do dzieła:

SCD DOMOWA PRZYPRAWA GYROS
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka słodkiej papryki
2 łyżeczki oregano
3 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatułowej
1/2 łyżeczki imbiru
1/2 łyżeczki chili
Taką przyprawę możemy przechowywać długo w słoiczku, jeżeli użyjemy do niej suszonego czosnku  i imbiru zmielonego w młynku do kawy. Ja do tego celu używam suszarki do grzybów, dostepna jest w wielu miejscach na internecie.

SCD SOS DO SAŁATKI GYROS


1 łyżka majonezu SCD
2 ząbki czosnku
1 szklanka jogurtu SCD

Zaznaczam  jednak, że nie każdy jogurt sie nada. Odpada tu ten z mleka orzechowego oraz z mleka prosto od krowy/kozy. Nie wiedzieć czemu, z mleka kupnego, UHT,  wychodzi gęsty jogurt, a z naturalnego rzadki. My potrzebujemy ten gęsty.

SCD SAŁATKA GYROS (etap 4)



2-3 piersi z kurczaka 
kapusta pekińska
ogórek kiszony
cebula
czerwona papryka

Kurczaka kroimy w bardzo drobną kostkę, taką mniej więcej 0.8 x 1 cm. Marynujemy z przyprawą gyros, skrapiając lekko olejem. Najlepiej wstawić go na noc do lodówki.

W szklanym naczyniu o prostych ściankach układamy warstwami: kapustę pekińską, warzywa (pokrojone jak mięso), kurczaka. Robimy kilka warstw, nie zapominając, aby każdą warstwę lekko posolić i popieprzyć. Kończymy warstwą z kapusty. Robimy sos i podajemy go osobno. Sałatkę wykładamy na talerzyki i każdemu po wierzchu polewamy sosem. Smacznego!

  ***


Idąc za ciosem zamieszczę tu jeszcze jedną sałatkę, którą Kacper i Kamil uwielbiają, proszą o nią bardzo często, a ja uwielbiam robić im taką radość. Potrzebujemy:

SCD SAŁATKA Z TUŃCZYKIEM (etap 4)

2 puszki tuńczyka w oleju
4 jajka na twardo
1 pęczek rzodkiewki
1 cebulę
3-4 łodygi selera naciowego



Wszystko kroimy jak na zdjęciu. Dodajemy majonez SCD, sól i pieprz. Smacznego!