1 cebula (półksiężyce)
1 czerwona papryka (paseczki)
1 marchewka (plasterki)
1 podwójny filet z kurczaka (paseczki)
1 puszka mleka kokosowego (SCD dopuszcza mleko Real Thai z puszki)
1 litr rosołu lub domowego wywaru
1 kapusta pak choy (lub kapusta pekińska - dwie garści) (paseczki)
4 ząbki czosnku (starte)
imbir (starty) - kawałek wielkości kciuka
1 łyżka nierafinowanego oleju kokosowego
3 duże pieczarki (plasterki)
płatki ostrej papryki (opcja)
Ważne, by przed rozpoczęciem gotowania przygotować sobie wszystkie składniki. W trakcie gotowania nie będzie na to czasu.
W garnku na rozgrzanym oleju kokosowym podsmażamy krótko imbir i czosnek (około minuty).
Dodajemy cebulę i marchewkę. Gdy się podsmażą (2 min) dodajemy kurczaka.
Gdy kurczak się podsmaży i stanie się jasny, dodajemy sól i pieprz, wywar, mleko kokosowe. Zagotowujemy.
Gotujemy około 5 minut, następnie dodajemy paprykę, pieczarki i kapustę. Gotujemy 2 minuty. Zupa jest gotowa.
Na talerzu lubię posypać ją płatkami ostrej papryki. Duży słoik takich płatków, kupiłam w Tk Maxxie.
Dobry wieczór 😉
OdpowiedzUsuńRobiłam ostatnio badania krwi kontrolnie i wyszło że mam niedobór sodu i magnezu. Jest może jakos sposób żeby to sprawnoe uzupełnić ? Żelazo też jest w dolnej granicy normy.
Pozdrawiam
Martyna staraj się jak najbardziej urozmaicać dietę, bo sama wiem z doświadczenia, że bywają tendencje to jedzenia na diecie ciągle tych samych potraw i nasze menu na tym cierpi. Na podniesienie żelaza sugeruję zwiększenie spożycia czerwonego mięsa, watroby, natki pietruszki, jaja. Ważne jest by spożywając te produkty jeść jednocześnie coś co zawiera witaminę C, gdyż pomaga ona wchłanianiu żelaza. Czyli np wypijasz sok pomarańczowy do któregoś z wymienionych produktów. Magnez znajdziesz w pestkach dyni, migdałach, ale też innych orzechach jak brazylijskie, nerkowce, siemię lniane, słonecznik. W ciemnych warzywach liściastych głw w jarmużu, w rybach makrela, łosoś, halibut, tuńczyk, w awokado, bananach i jogurcie SCD. O sód specjalnie bym sie nie martwiła, bo raczej go unikamy niż suplementujemy, ale jeżeli chcesz podnieść jego poziom to najlepsze żródlo znajdziesz w soli himalajskiej (zresztą w każdej, ale himalajska jest najzdrowsza). Pamiętaj o urozmaicaniu pokarmów:)
UsuńDziękuję :* może rzeczywiście muszę bardziej urozmaicić menu i wszystko powoli wróci do normy :)
OdpowiedzUsuńA jak zmierzyłaś za niski poziom? Z krwi? Jeśli wyszło to z krwi to w komórce musisz mieć bardzo duży niedobór i niestety minerałami talerzowymi tego nie uzupełnisz. Trzeba pobrać trochę suplementów magnezu - nawet od 900mg na dobę. Dobrze wchłania się cytrynian lub jabłczan magnezu.
UsuńMoże zrobię ten przepis i to wkleję, ale nigdy nie robiłam wywaru z ryby jaką rybę użyć? Miąższu z kolosa też nie mam tylko mleko.
OdpowiedzUsuń