Dzisiaj będzie kilka następnych przepisów:)
Zaczynamy od prostych ciasteczek, robi się je bardzo szybko. W przepisie mowa jest o maśle z orzeszków ziemnych i takie ciasteczka zrobiłam, ale przypominam, że to są bardzo ciężkostrawne orzechy i generalnie lepiej ich raczej unikać. Myślę, że przepis jest tak uniwersalny, że swobodnie można to masło podmienić na inne z dowolnych orzechów, dlatego jeżeli będzie to z blanszowanych migdałów lub pecanów to będzie etap 2, z innych orzechów etap 3. Jeżeli z takich zrobicie, to dajcie znać jak wyszły:)
SCD CIASTECZKA Z MASŁA ORZECHOWEGO (etap 2 lub 3 - patrz wyżej)
1 jajko
1 cup (200 ml) masła z orzeszków ziemnych
1/2 cup (100 ml) płynnego miodu
1 łyżeczka SCD wanilii
Wszystko mieszamy razem, łyżką wykładamy na płaską brytfannę wyłożoną papierem do pieczenia i wkładamy do rozgrzanego do 180 C piekarnika na 8-12 minut . Czas zależy od wielkości ciasteczek, muszą zrobić się ciemniejsze.
***
Następny przepis będzie na chleb. Dawno żadnego chleba tu nie wklejałam więc czas najwyższy:). Ten jest smaczny, nadaje się do jedzenia na świeżo, do mrożenia oraz do robienia francuskich tostów, czyli moczenia w jajku i smażenia na maśle.
SCD CHLEB SEROWY (etap 3)
2.5 szkl mielonych migdałow
65 g miękkiego masła
1 łyżeczka sody
szczypta soli
3 ubite jajka
80 g startego sera żółtego (dowolny dopuszczony przez dietę).
Ja przez pomyłkę dałam 240 g sera i chleb wyszedł dobry, także nadmieniam, że jest taka możliwość, co szczególnie przyda się tym którzy chcą przytyć, bo chleb jest mocno kaloryczny.
Wymieszać masło, migdały i ser. Dodać resztę składników, wlać do wysmarowanej grubo masłem małej keksówki i piec do czasu, aż wierzch zrobi się złoto brązowy. 180 C - zajmie to około 30 minut.
***
Kolejny przepis to propozycja na coś, co zastąpi przysłowiowe ziemniaki do obiadu. Mamy już pyszną pieczoną dynię, mamy smaczne kalamniaki, a teraz przyszła pora na pieczone warzywa korzeniowe. Są wspaniałe:)
SCD PIECZONE WARZYWA KORZENIOWE (etap 3)
1kg pietruszki
1 seler
2 cebule
1 główka czosnku
oliwa z oliwek
masło
miód
sól,pieprz
Obieramy pietruszkę, seler i cebule. Seler kroimy na grube paski, podobne kształtem do pietruszek (chodzi o równomierny czas pieczenia), cebule przekrawamy na pół, lub większe na ćwiartki, zachowując "dupki", aby cebule się nie rozleciały:)
Robimy sos. W garnuszku mieszamy 50 g płynnego masła, 1/3 szkl miodu i 3 łyżki oliwy. Warzywa układamy w naczyniu żaroodpornym, solimy, pieprzymy, po czym polewamy sosem i dokładnie w nim obracamy, tak aby całe się pokryły. Dorzucamy przekrojoną na pół, nieobraną główkę czosnku. Pieczemy bez przykrycia w 200 C do czasu, aż warzywa zaczną się lekko karmelizować, staną się miękkie i osiągną kolor jak na zdjęciu (około 50 minut, ale to czas podany dla wąskich pietruszek). W trakcie pieczenia koniecznie kilkukrotnie obracamy w sosie. Po upieczeniu czosnek wyciskamy z łusek i podajemy razem z warzywami.
***
Na koniec trzy pasty do chleba, każda z nich świetnie zastępuje masło czy margarynę i pasuje pod pieczony kawałek mięsa, ser żółty, czy rybę na kanapkę. W mojej kuchni, zawsze znajdziecie przynajmniej jedną z tych trzech past, bo jest to nasz podstawowy produkt do smarowania pieczywa. Robię jeszcze jedną z pieczonych buraczków, jeśli chcecie wkleję nastepnym razem. Tradycyjne pesto z bazylii ma tę wadę, że szybko ciemnieje i nie nadaje sie do dłuższego przechowywania. Te są inne.
PASTA Z PIETRUSZKI (etap 3)
pęczek pietruszki
2 ząbki czosnku
2 łyżki startego parmezanu
4 łyżki migdało w płatkach
sól, pieprz, kilka kropli soku z cytryny
3 łyżki oliwy
PASTA Z SUSZONYCH POMIDORÓW (etap 3)
Słoiczek suszonych pomidorów wraz z zalewą, która nie zawiera niezgodnych z dietą składników, (jest taka w Biedronce) blenduję jak najdrobniej. Osoby mega wrażliwe będą musiały same ususzyć latem pomidory i zrobić je osobiście. Dorzucam po trochę ziarna słonecznika do czasu otrzymania pożądanej konsystencji. Nie doprawiam, bo pomidory są zazwyczaj świetnie doprawione.
0.5 kg czarnych oliwek
3 ząbki czosnku
3 łyżki orzeszków piniowych
4 łyżki oliwy
pieprz, sól
1 filet anchois (opcja)
Wszystko blendujemy i gotowe. Ta pasta wyśmienicie smakuje na grzance, podana z połówką pomidorka koktajlowego, niestety pszenne grzanki na diecie odpadają, ale możecie takie podać rodzinie.
Poza pastą z pietruszki, dwie pozostałe mogą przez długi czas leżeć w lodówce. Ja trzymałam do trzech tygodni i nic się z nimi nie działo. Pasta z pietruszki wytrzyma około 5 dni.