poniedziałek, 6 listopada 2017

O tym, jak my chelatujemy protokołem Andrew Cutlera

Rozpoczynając, chcę zaznaczyć, że nie jestem ekspertem w dziedzinie chelatacji, przeczytałam książkę "Fight autism and Win" i posiłkuję się wiedzą zgromadzoną na grupach "Fight Autism &Win Detoxing Kids", "Andrew Cutler chelation support group" na Facebooku. 
Nie traktujcie więc moich słów jak wyrocznię, sami zgłębcie temat, a zawarte tu treści potraktujcie jako pomoc, podpowiedź. 
Chelatuję Kacpra od stycznia 2016 roku i widzę same plusy tej decyzji. Postęp jest ogromny, nie mogę więc zachować tej wiedzy dla siebie. Muszę się nią podzielić.

Chelatacja to metoda lecznicza polegająca na usuwaniu z organizmu metali ciężkich za pomocą podanych chelatorów, doustnie, dożylnie lub transdermalnie (czyli poprzez wcieranie chelatora w skórę - głównie glutationu).

Taką transdermalną chelatację stosowaliśmy przez dość długi okres czasu, gdy Kacperek był mały, nie zmieniła ona w żaden sposób stanu dziecka.

Niniejszy post będzie odpowiedzią na prośbę tych z Was, którzy niejednokrotnie prosili mnie, abym podzieliła się swoją wiedzą w temacie chelatowania dzieci z autyzmem. Konkretnie chcę skupić się tu na rodzaju chelatacji, który sami stosujemy czyli chelatacją protokołem Andrew Cutlera.

Zacznę może od tego, że kiedy Kacper miał trzy lata (coś koło tego, pamięć już może nieco zawodzić), stosowaliśmy cały szereg interwencji biomedycznych, których ślad możecie znaleźć w początkowych postach na blogu. Doszliśmy w pewnym momencie do punktu, gdzie cześć problemów zdrowotnych syna się zmniejszyła, niektóre objawy choroby cofnęły się lub zniknęły, ale dalej już nic nie posuwało się ku lepszemu. Szukałam wtedy dalszej drogi.

Pojawił się pomysł chelatacji, ale wówczas okoliczności tak pokierowały wydarzeniami, że nic z tego nie wyszło. Otóż złożyły się na to następujące dwa wydarzenia.

Zrobiliśmy Kacperkowi test na wykrywanie metali ciężkich w organizmie. Test, który - teraz wiem to po latach, jest bardzo szkodliwy dla organizmu - polegał on na doustnym podaniu chelatora i 24 godzinnej zbiórce moczu. Próbki były wysyłane do Paryża i tam badane na obecność metali w moczu. Chelator wytrąca metale z tkanek i powoduje usunięcie ich wraz z moczem. To tak bardzo skrótowo powiedziane. Na razie tyle wystarczy. Wyniki badan pokazały nieznaczne podwyższenie ołowiu w organizmie, a poziomy pozostałych metali, w tym rtęci, w górnej granicy normy. Nasz ówczesny lekarz, kierując się tymi wynikami uznał, że w przypadku Kacpra, chelatacja niewiele zmieni i nie jest wskazana.

Widziałam też jak na chelatację zareagowała dwójka dzieci moich koleżanek. Dzieci chore na autyzm (wolę to określenie, gdyż uważam że to choroba, a nie stan niezmienny, stąd określenie "dzieci autystyczne" nie jest zgodne z moim spojrzeniem na to zagadnienie, tak jak nie mówimy "dzieci  rakowe" tylko chore na raka) były chelatowane około roku, stan ich nie uległ żadnej poprawie, natomiast bardzo osłabiła się tym dzieciom odporność. Łapały jedną chorobę za drugą.  Były chelatowane dożylnie, z tego co pamiętam, za pośrednictwem DMPS.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw podjęliśmy wtedy decyzję, że nie chelatujemy i jak lata pokazały, był to bardzo duży błąd.

Minął długi czas. W styczniu 2016 roku postanowiłam podjąć próbę chelatacji na własną rękę. Kacprowi brakowało wtedy jednego miesiąca do 12 urodzin. Wybrałam chelatację metodą doustną poprzez DMSA i ALA protokołem Andrew Cutlera.

***

Jest to metoda bezpieczna, do przeprowadzenia w domu, relatywnie niedroga (to oczywiście zależy od zasobności naszego portfela, jednego mocno uderzy po kieszeni, inny uzna, że to pestka, da się jednak te koszty wytrzymać jeżeli jesteśmy średnio sytuowani).

ALA - alpha lipoic acid kwas alfa liponowy (nie mylić z ALA alpha linolenic kwasem
a-linolenowym, który jest jednym z kwasów tłuszczowych i nie ma nic wspólnego z chelatorem) - niestety oba związki chemiczne mają ten sam skrót, a są zupełnie czymś innym! ALA usuwa rtęć i arszenik z mózgu, nie usuwa ołowiu. Nie może być stosowany przez nikogo kto miał styczność z rtęcią w ciągu ostatnich trzech miesięcy (np poprzez szczepienie (głównie to na grypę), kontakt z pękniętą żarówką CFL lub ma w zębach jakąś plombę amalgamatową).

DMSA - dimercaptosuccinic acid czyli kwas dimerkaptobursztynowy - środek chelatujący, który nie przekracza bariery krew-mózg (mówiąc prostym językiem, ma zdolność wyciągać metale głównie ołów i rtęć z komórek ciała, nie może jednak dotrzeć do mózgu, więc tam znajdujące się  metale pozostają nienaruszone. Jeżeli jest stosowany łącznie z ALA przyspiesza chelatowanie. Może być stosowany już na 4 dni po ekspozycji organizmu na kontakt z rtęcią.

Działanie obu substancji zostało ładnie opisane tutaj, więc ja nie będę się już powtarzać.

Protokół chelatacji metodą Andrew Cutlera jest bezpieczny dla dziecka przy zachowaniu ścisłych reguł postępowania, które bardzo dokładnie i w pełni wyczerpująco opisuje książka " Fight Autism and Win"  autorstwa Rebecca Claire, Jan Martin, Tressie Taylor 2012.
Książkę można między innymi zakupić tutaj. Niestety, na dzień dzisiejszy, nie ma tłumaczenia książki na język polski.

Co to jest runda:
Chelatory działają w organizmie na zasadzie okresu połowicznego rozpadu, musimy podawać je więc zalecane 72 godziny bez przerwy dzień i noc. Taki okres nazywamy rundą. Po rundzie następuje okres odpoczynku, regeneracji i okres ten nie może być krótszy niż długość trwania rundy.

Wyłowiłam z wyżej wspomnianej książki najważniejsze punkty, których znajomość jest niezbędna do przeprowadzenia samemu w domu chelatacji dziecka:

1. Dawka od której rozpoczynamy chelatację to 1/8 mg/lb (miligrama na funt ciała).
Jeden  funt to 0, 45359237 kilograma.
Dawka maksymalna to 1/2 mg/lb

2. Pierwszych 2-10 rund przeprowadzamy za pomocą samego DMSA, dopiero potem dodajemy ALA. Nie jest to konieczność, ale tak jest lepiej jeżeli istnieje podejrzenie zatrucia dziecka ołowiem.
Podawanie dziecku samego ALA często powoduje problemy takie jak trudności w skupieniu uwagi, "mgła" w myśleniu.

3. DMSA musi być podane co 4 godziny (dzień i noc), ALA natomiast co 3 godziny w dzień, a w nocy może być co 4 godziny, ale dopuszczalne są tylko dwie takie wydłużone przerwy w cyklu 24 godzinnym. (Zaleca się ich nie stosować).
Gdy podajemy DMSA i ALA jednocześnie, to wszystko dawkujemy tak jak ALA.

4. Jeżeli nastąpi opóźnienie w podaniu dawki dłuższe niż 30 minut trzeba przerwać całą rundę, gdyż wtedy rozpoczęło się odkładanie metali w organizmie. Natychmiast należy przerwać.

5. Można podać dawkę wcześniej, ale nie później. Na przykład dawka po 2.5 godziny jest akceptowana. Wtedy jednak następna dawka musi być dostosowana tak, że nie nastąpi przerwa dłuższa niż 4 godziny dla DMSA samego lub 3 godziny dla ALA lub obu naraz.

6. Runda powinna trwać 72 godziny. Najkrótsza dopuszczalna runda to 64 godziny. Krótsze są niebezpieczne. 5 dniowa runda wymaga 5 dniowego okresu odpoczynku. Rundy dłuższe niż 5 dni  zbytnio obciążają nadnercza.

7. Przerwy pomiędzy rundami muszą trwać przynajmniej tyle, ile trwa długość rundy. Czyli jeżeli chelatujemy od piątku godz 14.00 do poniedziałku godziny 8.00, to następna runda nie może się rozpocząć wcześniej niż o 7.00 rano w czwartek.

8. Należy prowadzić dokładne notatki, zapisywać ile rund się przeprowadziło i jakie następowały reakcje, monitorować co się poprawiło i przy której rundzie to nastąpiło.

9. 100-300 rund jest konieczne, aby pozbyć się metali z organizmu.

10. ALA można podawać z płynem i mieszać go z nim w porcje 24 godziny wcześniej. DMSA może być zmieszane z sokiem lub wodą wyłącznie bezpośrednio przed podaniem.

11. Chelatory można podawać do buzi za pomocą strzykawki (my tak robimy, metoda jest bardzo wygodna) lub  zmieszane z jogurtem lub innym produktem na łyżeczce.

12. ALA trzeba dobrze popić, bo podrażnia jamę ustną.

13. Zimne płyny lepiej maskują dośc nieprzyjemny smak chelatora.

14. Nie wolno zmieniać dawki w trakcie rundy.

15. Gdy zaobserwujemy u dziecka osłabienie, zmęczenie należy zwiększyć suplementację probiotyków, preparatów przeciw drożdżowych, witaminy C i magnezu.

16. Powody, dla któryc konieczne jest przerwanie rundy:
-gorączka powyżej 38.3 C
-wymioty
-ekstremalne zmęczenie, letarg
-zapomniana dawka

17. Nigdy nie rozpczynamy rundy jeżeli dziecko jest chore

18. W trakcie trwania rundy należy dobrze się zastanowić nad tym jakie inne leki podajemy dziecku. Taki na przykład węgiel aktywowany zwiąże chelator i wydali go, nie pozwoli mu działać w organizmie i uzyskamy taki efekt jakbyśmy pominęli jedną dawkę. Węgiel jest więc wykluczony, a jakie inne leki to nie wiem.

19. Zwiększyć dawkę chelatora można najwcześniej po 5 rundach na danym poziomie (ilości leku w dawce),  jeżeli przez 5 rund nie zobaczymy żadnych  rezultatów (pozytywnych lub negatywnych). Dawkę zwiększamy jednorazowo nie więcej niż o 5 mg.

20. Szybkie zwiększanie dawki zupełnie nic nie przyspieszy, a tylko spowoduje wzrost drożdży i nasili stres nadnerczy (adrenal stress)

21. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem chelatacji należy obowiązkowo wprowadzić dziecku następującą suplementację
-witamina C (500 - 100 mg dziennie) kupuje tutaj
-witamina E (400 IU dziennie) podaję w postaci zimnotłoczonego oleju z kiełków pszenicy zawiera ogromna dawkę wit E (allegro.pl)
-cynk ( 30-50 mg dziennie) podaję w preparacie wieloskładnikowym Children's Basic Nutrients ,
a w zasadzie podawałam gdyż teraz ze względu na wagę Kacpra 68 kg przestawiłam go na preparat dla dorosłych czyli Thorne Research Basic Nutrients
-magnez (400 mg dziennie) podaję jako ChelaMag B6 z apteki
-tran pozbawiony zanieczyszczeń np. Kirkman

Wszystkie powyższe suplementy rozbijamy na 3-4 dawki w ciągu dnia i podajemy je w trakcie rund i w trakcie przerw między rundami czyli non stop).

Dodatkowo włączamy preparaty antygrzybiczne, chelatacja niestety zwiększa problem drożdży (u Kacpra nic takiego nie nastąpiło). My używamy w tym celu:
 oraz 
2. Olej z oregano (Oreganosept do kupienia w polskich aptekach), stosujcie jednak te preparaty, które u Was dobrze się sprawdziły w walce z drożdżami.

Jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy stresu nadnerczy (zmęczenie, brak energii, chorowitość) to do grona suplementów powinniśmy dołączyć coś wspierającego pracę nadnerczy. My stosujemy Adrenal Cortex tu zamówisz z 5% zniżki

22. W trakcie trwanie całego okresu chelatowania (te 100 do 300 rund) nie wolno spożywać kolendry i chlorelli.

23. Nie wolno stosować chelatacji jeżeli dziecko ma wypełnienia amalgamatowe w zębach, bądź metal w ciele w innej postaci (chip, proteza metalowa).

24. Jeżeli doszło już do tego, że dawka została pominięta przez zapomnienie, bądź z innego powodu, możemy w najbliższych godzinach podawać większe dawki witaminy C dla zminimalizowania ewentualnych uszkodzeń w ciele. O czym mówię? Jeżeli terminy dawek są przestrzegane, chelator wiąże cząsteczki metali i wspólnie transportowane są  one za pomocą krwi  do wątroby i nerek gdzie zostają wraz z moczem usunięte z organizmu. Jeżeli jednak pomniemy którąś z dawek, cząstka metalu może nie mieć dość czasu, aby opuścić ciało i odłoży się w organizmie tam, gdzie aktualnie się znajduje. Jest to potencjalnie niebezpieczne, gdyż na pewno nie chcemy, aby tą częścią ciała był mózg dziecka. Dlatego, jeżeli dojdzie do takiej nieszczęśliwej sytuacji, zaleca się podawać większe dawki witaminy C dla ochrony organów.

Dlaczego powinniście rozważyć chelatację? Przede wszystkim dlatego, że wielu rodziców twierdzi, że działa. Ja to mówię z czystym sumieniem. Badania pokazują że chelatacja metodą Andrew Cutlera (ACC) pomaga 75% dzieci z autyzmem.

Mojemu Kacprowi testy nie wykazały wysokiego poziomu metali w organizmie, a postęp jaki osiągnął do tej pory jest ogromny. Co zatem, jeżeli testy pokazują wysokie poziomy? Pamiętajcie że chelatacja nie usuwa wyłącznie problemów autystycznych. Może zniknąć alergia, astma, PANDAS, problemy z bezsennością i wiele innych.
Chelatacja pomaga również w przypadku miażdżycy.

Kto to jest Andrew Cutler?
Jest to, niedawno zmarły, amerykański chemik, który ukończył uniwersytet Priceton. Doznał on zatrucia organizmu rtęcią z plomb amalgamatowych w zębach i aby pomóc sobie opracował całkowicie bezpieczny protokół chelatacji. Dzięki protokołowi całkowicie oczyścił swoje ciało z metali  i odzyskał zdrowie. Nie chciał zachować tego sposobu dla siebie więc rozpowszechnił go na cały świat.


Jak my  stosujemy chelatację?

Rozpoczęliśmy 5 rundami z samym DMSA, przynajmniej jedna taka runda jest zalecana, by obniżyć poziom metali w organizmie przed rozpoczęciem wyciągania ich z mózgu.
Początkowo podawaliśmy 1/8 mg / na funt masy ciała stopniowo zwiększając dawkę.

Gdzie kupujemy chelatory: (w Polsce DMSA dostępne jest wylącznie na receptę, dlatego zamawiamy w USA). Zarówno DMSA jak i ALA kupuję tu:

Gdzie kupuję suplementy konieczne przy chelatacji:

Jeżeli skorzystacie z zamieszczonych przy każdym suplemencie linków,  kupicie je z 5% zniżką.  Ja również dostanę wtedy 5% zniżki na przyszłe zakupy. Tak możemy sobie pomóc wzajemnie. Korzystając bezpośrednio ze strony iHerb.com będą nieco droższe.

Ja zaopatruję się tam w następujące suplementy (poniższe linki zawierają już 5% zniżki):



Jaki mamy system, aby nie zapomnieć, nie pominąć żadnej dawki?

Oboje, tzn Piotrek i ja, mamy ustawione budziki w telefonach na każdą przypadającą dawkę. To podstawa. Mamy opracowany taki system, ze jeżeli jesteśmy gdzieś osobno, to to z nas, które jest aktualnie z Kacprem gdy wypada dawka, ma mu ją podać i puścić sygnał telefonem do drugiej osoby, informujący, że dawka została podana.

Jeżeli tej drugiej osobie budzik przypomni o chelatacji, a nie dostanie umówionego sygnału informującego, że Kacper dawkę otrzymał, to rzuca wszystko co aktualnie robi i jedzie podać dawkę. Ten system musi tak działać, inaczej pomimo budzika nieraz zapomnicie (bateria padnie w telefonie, telefon będzie wyciszony, albo będzie daleko leżał i nie usłyszysz budzika). Muszą czuwać dwie osoby.

My chelatujemy w weekendy od piątku godz. 14.00 do poniedziałku godz. 8.00 rano. Takie ramy czasowe narzuca nam szkoła. Znaczy to, że w piątek i w poniedziałek muszę mieć ze sobą chelatację w samochodzie, gdy jadę do szkoły, by podać mu ją jak najbliżej godziny, w której wypada dawka. Zawsze wieczorem dnia poprzedniego pakuję do samochodu wszystko co jest potrzebne. Gdybym miała pamiętać o tym w rannym harmiderze, to gwarantuję, że część dawek zostanie zapomniana i pod szkołą okazuje się, że nie mam mu co podać.

W nocy wypadają nam dwie dawki o 2.00 i o 5.00 rano. Ustalone mamy, że ja obsługuję dawkę o 2.00, a Piotrek o 5.00. Tak jest na stałe. W nocy dzwonią oba budziki w telefonach i zawsze to drugie z nas upewnia się, że pierwsze wstało i podało dawkę.

Będziecie musieli opracować sobie taki system, który u Was sprawdzi się najlepiej. U nas, dzięki współpracy dwóch osób, wszystko hula sprawnie.


Opracowując plan dawek musicie zacząć od ustalenia jakim czasem dysponujecie. Prawidłowa długość rundy to 72 godziny, ale w roku szkolnym jest to niemożliwe. Musicie jednak wygospodarować minimum 64 godziny, tyle ile wynosi najkrótsza dopuszczalna runda. W piątek podajecie dziecku dawkę najwcześniej jak to możliwe i licząc co trzy (dla ALA lub ALA +DMSA) lub co cztery (dla samego DMSA) godziny, ustalacie cały plan licząc do poniedziałku rano.  Sprawdzacie czy wychodzi te minimalne 64 godziny i jeżeli tak, możecie rozpoczynać.

W jaki sposób my przygotowujemy i podajemy dawki? 

Nie jest to jedyny i nie twierdzę, że optymalny sposób, ale  u nas się przyjął i sprawdza się dobrze. Kupuję chelatory w kapsułkach,  w dużych pojemnościach 100 ml, gdyż tak wychodzi taniej.  W domu muszę kapsułkę otworzyć i zawarty w niej proszek podzielić na takie dawki jakie są potrzebne Kacperkowi. To praca bardzo precyzyjna, trochę czasochłonna. Używam do pomocy czułą wagę jubilerską, którą zakupiłam w internecie. Kiedyś Piotrek poświęcił trochę czasu i zbudował taki prymitywny nabierak. Otóż, wziął jedną pustą kapsułkę i nasypał do niej dokładnie taką ilość chelatora jaką jednorazowo ma przyjmować Kacper. Delikatnie obciął kapsułkę, dokładnie na wysokości, do której sięgał chelator i tym sposobem stworzył taką jakby miarkę, do której teraz możemy nasypywać proszek bez każdorazowego ważenia go. Pustą kapsułkę przykleił klejem typu kropelka do narożnika tekturki i służy nam ona świetnie już od dłuższego czasu.
Zawsze przed rozpoczęciem rundy jedno z nas musi usiąść i przygotować dawki na całą rundę. Używamy do tego małych strzykawek 2 ml.

Oto jak wygląda plan naszej chelatacji:

Piątek  14.00, 17.00, 20.00, 23.00
Sobota 02.00, 05.00, 08.00, 11.00, 14.00, 17.00, 20.00, 23.00
Niedziela 02.00, 05.00, 08.00, 11.00, 14.00, 17.00, 20.00, 23.00
Poniedziałek 02.00, 05.00, 08.00


Jakie suplementy stosuję podczas chelatacji?

Poza zalecanymi podstawowymi czterema suplementami, o których wspomniałam wyżej, podaję (dawki podane dla wagi ciała 50 kg):

ostropest plamisty 20-80 mg 3 razy dziennie
witaminę A 5-10,000 IU dziennie (włączając tran)
witaminę B Complex 12-25 mg 3 razy dziennie
Calcium 5-20mg/lb 3 razy dziennie
Chrom 200 mcg dzinnie
witamina K2 500-1000 mcg dziennie
molibden 5-20 mcg/lb 2-3 razy dziennie  (przy dużej ilości ołowiu w organizmie raczej mniej)
selen 1-2 mcg/lb 3 razy dziennie preferowana forma selenomethionine
Adrenal Cortex Extract 2 razy dziennie 1 kapsułka
Lecityna 1500 - 9000 mg.

Zajęło mi ogromnie dużo czasu, aby zgromadzić wszystkie suplementy, poszukać ich w preparatach wieloskładnikowych. Nie jest to zadanie łatwe, ja poświęciłam na to bity tydzień i skompletowałam Kacprowi następujące preparaty:


RANO

Kurkuma -  pół łyżeczki z odrobiną pieprzu
Olej wiesiołkowy– 1 łyżeczka
Olej z pestek pszenicy – 1 łyżeczka
Witamina C -1/3 łyżeczki
Bone Strenght – 1 kapsułka
Magnez – 1 kapsułka
Thorne Children’s Mineral – 1 kapsułka
Thorne Adrenal Cortex – 1 kapsułka
Witamina B complex – 1 tabletka
GSE 2 krople
Oreganosept 2 krople
Ostropest  1/3 łyżeczki
Lecytyna 1 kapsułka
OBIAD
Bone Strenght -1 kapsułka
Olej kokosowy - 1 łyżeczka
Tran Kirkmana – ½ łyżeczki
Witamina C – 1/3 łyżeczki
Magnez – 1 kapsułka
Thorne Children’s Mineral  -1 kapsułka
Thorne Adrenal Cortex – 1 kapsułka
GSE 2 krople
Oreganosept 2 krople
Ostropest 1/3 łyzeczki
Witamina B Complex – 1 tabletka
Lecytyna 1 kapsułka
KOLACJA
Witamina C – ½ łyżeczki
Olej kokosowy – 1 łyżeczka
Thorne Children’s Mineral – 1 kapsułka
GSE 1 krople
Oregasept 1 kropla



Istnieją dwa zalecane rodzaje testów na wykrycie poziomu metali w organizmie.

Urinary Porphyrin Test - podawany jest chelator, a następnie następuje dobowa zbiórka moczu. W moczu bada się ilość wydalonych metali. Test niebezpieczny i groźny dla dziecka, gdyż może nastąpić niekontrolowane odłożenie się lub przemieszczenie metali w organiźmie. Zrobiliśmy ten test,  niestety...
Test z włosa. Test bardzo nieprecyzyjny, który nie poda szczegółowych danych na temat poziomu metali w ciele człowieka.

Czy jest konieczne zatem, aby badać poziom metali w organizmie przed przystąpieniem do chelatacji? Nie jest to obowiązkowe, a jak pokazał nasz przykład może też być mylące. Gdybym sugerowała się wynikami tych testów, nigdy nie zdecydowałabym się na chelatację. gdyż testy pokazywały, że u Kacpra nie ma takiej potrzeby. Jak jednak pokazało życie, potrzeba była wielka.


Co poprawio sie u Kacpra na skutek chelatacji?
Przed chelatacją było to dziecko milczące, które nie było w stanie wyartukuować żadnego dżwięku oprócz krzyku i płaczu. Oczywiście, mam na myśli okres choroby, bo przed zachorowaniem na autyzm, Kacper mówił pełnym zdaniami na poziomie dziecka półtorarocznego, potem nastąpił całkowity zanik mowy. Pomimo setek godzin terapii logopedycznych, nie zmieniało się nic. Od kilku specjalistów ustłyszałam, że Kacper nigdy nie będzie mówił. 

Po podaniu pierwszej rundy zauważyliśmy natychmiastową różnicę. Wkleję tu film, na którym Kacper próbuje śpiewać wraz z Kamilem, pojawia się nieśmiała próba naśladowania melodii. Film został nagrany po pierwszej rundzie chelatacji. Dla nas to był nieprawdopodobny szok. Zobaczcie:


Każda następna runda przynosiła lekką poprawę. Obecnie po ukończeniu 90 rund Kacper jest w stanie powtórzyć większość słów. Sporo z nich jest niewyraźne, ale zrozumiałe. Mniej więcej na etapie 50 rundy zaczęły pojawiać się spontaniczne słowa, adekwatne do sytuacji. Obecnie pojawiają się podstawowe zdania zbudowane z maksymalnie trzech prostych słów. Kacper potrafi powiedzieć że go boli, że chce coś, żebym coś kupiła, i tego typu proste komendy i zdania służące do komunikacji. Wciąż jest sporo echolalii, nie zapominam jednak, że to jest autyzm. Mówi mało, a to dlatego, że przez 10 lat przyzwyczaił się do tego, ze mowa nie jest konieczna i nauczył się żyć bez niej. Mówienie więc, nie wypływa u niego z naturalnej potrzeby.
Wciąż następuje poprawa i widzę z miesiąca na miesiąc różnicę w rozwoju syna. Zmiany dotyczą głównie mowy, ale również przestał się przeziębiać i więcej czasu chce spędzać z nami. Jego zainteresowania poszerzyły się. Wreszcie jest w stanie przekazać mi jaki chce dostać prezent, wcześniej nie było żadnej reakcji na takie pytania, ani żadnej radości z dostania czegokolwiek. Poprosił o psa i go dostał. Dla mnie postęp jest ogromny.

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłam Wam na tyle, na ile umiałam chelatację metodą Andrew Cutlera. Życzę wielu sukcesów i powrotu do zdrowia po zastosowaniu tej metody!

A jeżeli kiedykolwiek usłyszycie od swojego terapeuty, że Wasze dziecko nigdy nie będzie mówiło to nie traćcie w nie wiary i pokażcie wątpiącemu ten artykuł.

Zajrzyjcie na Facebooka. Możecie mnie tam znaleźć jako Dieta SCD - Na przekór niemożliwemu





54 komentarze:

  1. Nawet nie wiesz jak się cieszę, że u Was znów krok do przodu z mową:-) Jesteście przykładem, że warto szukać, próbować i się nie poddawać:-)
    Pozdrawiam serdecznie T.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tu Paula z Argentyny, moze mnie jeszcze Aga pamietasz:) Kochana jestescie wielcy!!! Nie moge uwierzyc ze Kacper mowi :) To najwspanialsze wiesci, Sciskam mocno i bede sledzic dalsze postepy:) Caluje Was mocno. Paula

    OdpowiedzUsuń
  3. Agnieszka, wpaniale wiesci!! To niesamowite informacje, od razu wrzucam na grupe fb zeby rodzicom poakzac ze w starszym wieku tez mozna i trzeba!! Pozdrawiam serdecznie, Wiola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Wiola:) Chyba dzięki tej wrzutce mam dzisiaj duży ruch na stronie:) Fajnie by było gdyby inni rodzice zdecydowali sie na chelatację,

      Usuń
    2. hehehe, tak, to moja zasługa :) ale to musza wszyscy rodzice przeczytać, bo to jest niesamowity dowód na działanie chelatacji!! Pozdrawiam Was serdecznie :)

      Usuń
  4. Ciszę się ,że mogłam przeczytać ten wpis , łzy mi poleciały...

    OdpowiedzUsuń
  5. Zachęcam do robienia po cyklach badań morfologii, ponieważ często się zdarza , że parametry , szczególnie płytki krwi mogą ulec zmianie. Po kilku cyklach należy sko także enzymy wątrobowe. Chelatowałam swoje dziecko blisko 4 lata:)
    Pozdrawiam Alicja

    OdpowiedzUsuń
  6. Zachęcam do wykonywania regularnie po cyklach morfologii, ponieważ DMSA może zmieniać jej parametry, szczególnie płytki krwi.
    Po kilku cyklach powinno się sprawdzać także enzymy wątrobowe. Takie postępowanie zwiększy bezpieczeństwo działań.
    Podczas cykli nie powinno się podawać minerałów, ponieważ schodzące metale mogą tworzyć z nimi kompleksy nie do usunięcia.
    Należy je podawać między cyklami.
    Chelatowałam syna prawie 4 lata :)
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tak Alicjo, badania ma robione regularnie. Morfologia, płytki krwi w porzadku. Enzymy sprawdze w najblizszym czasie. A gdzie czytalas o tym ze minerałow nie powinno się podawac w cyklach Ja slyszalam odwrotna opinie, ze podajemy non stop stad moje pytanie. Napisz proszę jakie maci sukcesy po chelatacji? mam nadzieje ze z synkiem dużo lepiej:) Dziękuję za sugestie!

      Usuń
  7. Bezpieczeństwo jest najważniejsze :)
    O kwestii kompleksów czytałam dawno temu albo u prof. Aleksandrowicza albo Oleszkiewicza,obaj to nestorzy polskiej mineralogii, gdzieś mam jeszcze tę broszurę, może przy okazji świątecznych porządków znajdę :)
    Jestem rwnież przekonana , że Cutler też o tym pisał. Dla mnie to logiczne, szczególnie cynk jest podatny na takie połączenia.
    Najbezpieczniej jest prowadzić cykl co dwa tygodnie czyli z 11 dniową przerwą. Wtedy podawać minerały.U nas po 4 latach , kiedy zrobiłam badania minerałów w pełnej krwi a potem OAT - niedoborów nie było. Oprócz tego , co wymieniłaś w poście, cały czas podawałam też suplement bazowy np Childrens Multivitamin z Kirkmana.
    Moim zdaniem , nieudane chelatacje sa wtedy , kiedy jelita nie są przygotowane i kiedy rodzice chcąc pójść na skróty" podają tylko ALA bez DMSA czy DMPS.
    U nas nie było żadnych spektakularnych, widocznych reakcji , tak jak u Kacperka. Miałam wątpliwości czy chelatować i jak długo, dlatego podczas cykli robiłam badania z moczu , żeby zobaczyć ilość obciążenia.Z tych wyników ułożył się wzór: najpierw zszedł ołow z ciała (tylko na DMSA) dopiero potem także z mózgu (po właczeniu ALA) a dopiero potem pokazała się rtęć. Ołowiu było najwięcej:( , okazało się że pod naszą ulicą rury były ołowiane:(, wymienili je dopiero kilka lat temu.
    Syn jest w dalszym ciągu osobą z autyzmem,, cały czas w łagodnym progresie,wspieram cały czas jego układ detoksyfikacji chociaż z chelatacją się juz pożegnaliśmy.
    Osobiście znam chłopca , który nie miał nawet 1/3 naszych cykli a postępy były rewelacyjne. Z konferencji pamiętam jak szefowa firmy New Beginnings opowiadała o swoim synu Danielu , którego m.inn chelatacja uzdrowiła , raptem 7 cykli tylko DMSA , jak się ma do tego naszych kilkaset ? Niestety nie ma jednej recepty, każde z dzieci ma inne, indywidualne problemy .
    Mój syn jest już dorosły:)kończy szkołę średnią ale wciąż robi postępy i to jest najważniejsze :)
    Wszystkiego dobrego wszystkim walczącym mamom:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alicjo bardzo dziękuję za podpowiedzi i słowa wsparcia. Byle do przodu dla nas mam!

      Usuń
  8. Witam, dziękuję za wpis. Jestem właśnie na drodze zmierzającej do chelatacji syna prawie 6-letniego. W tekście jest błąd- nie Andy a Andrew Cutler. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Milena gdybyś miala jakieś pytania dotyczące strony technicznej chelatacji to pisz śmialo. Dziękuję za sugestię, napisałam Andy z rozpędu, bo to zdrobnienie od imienia Andrew i mialam tę ogromną przyjemnośc rozmawiać z Andym kilka razy przed jego śmiercią i byliśmy niejako na "Ty", zwracalam się do niego Andy:) Oczywiście już zmieniam na bardziej odpowiednią formę:) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. Pani Agnieszko zaczynam przygodę z chelatacją. Męczy mnie taka wątpliwość: jeżeli dawka dmsa jest np 12.5mg to oznacza że przez całą rundę co 4 godziny podaję dawkę 12.5mg?Czy 12.5 mg dzieli się na całą rundę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli z wyliczen wyszła dawka 12.5 mg to taka ilość podajemy co trzy lub cztery godziny w zalezności od tego czy to ALA czy DMSA czy łącznone.

      Usuń
  11. Witam,
    Pomóżcie proszę - chciałabym zamówić ALA ze strony www.livingsupplements.com i nie wiem w jaki sposób można tam zapłacić. Czy wystarczy zwykła karta visa jaką mam do bankomatu i jaką mogę zapłacić np na allegro? czy trzeba mieć kartę kredytową?
    Obecnie mamy ala z AZ medica 100mg, ale chciałabym spróbować z www.livingsupplements.com, może okaże się lepsze, no i nie będę musiała tego dzielić bo mają różne dawki. My dzielimy na dawki 25mg, może komuś przyda się nasz sposób: w sklejce drewnianej wielkości A4 (może być inny rozmiar jak kto chce) nawierciliśmy dziurki takiej wielkości że wchodzi do nich porcja 25mg. Pod te dziurki, czyli pod sklejkę podkładamy pocięte karteczki i w ten sposób mamy gotowe porcje na karteczkach które można zawijać. Ja zaczełam to też przesypywać do pustych kapsułek ( proszek jest palący i ciężko to połykać nawet dużo popijając ), mam zrobiony taki lejeczek z kartki który wchodzi do tej kapsułki, i w ten sposób sypię, nawet sprawnie to idzie.
    Mój syn 6,5 roku, nie ma autyzmu, ma opóźnienie rozwoju, brak mowy. Wypowiadał tak z 5-10 słów i to bardzo niewyraźnie, czasami złączył 2 słowa. Chelatujemy od paru cykli, mówi wyraźnie więcej, stara się, złączy 3-4 wyrazy, oczywiście wybrane, ale nigdy wcześniej tego nie robił. I nie wydaje się nam że coś się zmieniło, inni też to zauwyażyli
    Proszę odpiszcie jak to kupować na www.livingsupplements.com
    dzięki i powodzenia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam były jakieś problemy i dopiero teraz dostałam powiadomienie o tym pytaniu. Mam nadzieję że już sobie poradziłaś z zapłaceniem za chelatacje. Żeby tam zapłacić trzeba mieć albo PayPal albo kartę kredytową visa ( taką masz) i w banku musisz mieć uaktywniona opcję opłat za granicą tak do 500 zł na karcie. to załatwia się z bankiem przez telefon. Obawiam a ja płaciłam u nich już około 30 razy nigdy żadnego problemu nie było gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to pisz tym razem Mam nadzieję że odpiszę zdecydowanie szybciej

      Usuń
  12. witam ostatnio interesuje się chelatacją.
    300 rund to jakieś 6 lat chelatownia czy dobrze rozmuiem??

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy trzeba podczas chelatacji podawac suple na grzyba czy mozna poza? Boje sie o jelita dziecko ma 10 lat.

    OdpowiedzUsuń
  14. I jeszcze czy dmsa trzeba podawac koniecznie z ala? Jesli sie podaje combo to moge razem kazde 3h? Jaka ma byc dawka dmsa w stosunku do ala 5mg?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można podawać też samo.Tak combo dajemy co 3 godziny. Co do wielkości dawek tu już nie pomogę. Trzeba to sobie ustalić do wagi dziecka, zacząć od minimalnej dawki i stopniowo zwiększać.Prosze się nie bać chelatacji. My to wciaz robimy i caly czas widze postepy.

      Usuń
  15. Dla 5mg ile dmsa bedzie I czy mozna laczyc co 3h? Dziekuje:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Super dziekuje. Ogladalam wczoraj pani facebooka. Jest pani cudowna mama I ma pani sliczne dzieci. Wiem co to za wysilek bo sama mam synka z autyzmem. Zycze duzo zdrowia dla syna I samych sukcesow. Juz chelatowalam kiedys jak mial 4 lata,duzo zapomnialam od wtedy . Byly postepy bo nawet juz mowi lecz nie wiedzialam po czym bo za duzo wszystkiego probowalam.Teraz jeszcze chcialam go chelatowac ze wzgledu na to ze ciagle jest nie smialy do rozmow np.z obcymi.i duza sie zamysla. Jeszcze raz sciskam mocno i przesylam duzo pozytywnej energii.. w nas moc :) Buziaki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sliczne dziękuję za miłe słowa i to prawda, my mamy chorych dzieci musimy zawsze się wspierać, bo dobrze wiemy jaka w nas siła! Proszę wrócić do chelatacji, skoro wtedy widzieliście postępy to teraz napewno też będą. Musimy walczyc o nasze dzieci:)

      Usuń
  17. Pani Agnieszki A tydzień startuje z chelatacj synka
    Ale wiele osób mówiło mi abym zaczęła z Ala co pani myśli wy zaczynaliśmy dmsa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zadnej opcji nic złego się nie stanie. Samo ALA moze powodować zamulenie myślenia, choć nie zawsze się tak dzieje. Z samym DMSA zaczyna się gdy istnieje podejrzenie ze dziecko jest zatrute ołowiem. Zyczę powodzenia!

      Usuń
    2. Cześć Czy chelatacja pomogła?

      Usuń
    3. Wciąż chelatujemy, widzę wyraźną poprawę

      Usuń
  18. witam serdecznie, jestem osobą dorosłą przeczytałam pobieżnie o chelatacji , a że miałam w domu ala to zaczęłam się nim suplementować w małych dawkach ale niezbyt dokładnie wymierzonych. I chyba to był błąd ponieważ miałam w ostatnim czasie kontakt z farbami typu minia a one metale ciężkie zawierają na pewno. I wystąpiło u mnie pogorszenie myślenia. To był taki akt desperacji bo kiepsko z moim zdrowiem a nikt nie może znaleźć przyczyny.Chcę kupić dmsa. Czy na moim miejscu włączyła by Pani dmsa do kolejnego cyklu?wiem nie jest Pani lekarzem pytam tylko co by Pani na moim miejscu zrobiła. Bardzo proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ja bym włączyła DMSA, dokładnie przestrzegajac protokolu.

      Usuń
    2. Ale nie rezygnowałaby Pani na moim miejscu z Ala?A ma Pani jakieś patenty na dokładne dzielenie dawek, żeby mieć dokładnie ileś tam mg?Wagę jakąś trzeba kupić czy jak? z góry dziękuję za odpowiedź

      Usuń
  19. Doczytałam Pani artykuł.Czy mogłaby Pani napisać jakiej firmy ma Pani wagę jubilerską? Domyślam się że ma Pani taką z dokładnością do 0,001g. pozdrawiam i życzę niedzieli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja była kupiona za 30 zł na Allegro przeglądam teraz opakowanie i to nie jest chyba firmowy produkt napisane jest tylko Pocket scale MH series i tyle.

      Usuń
  20. kłaniam sie
    czy ilość jaka wyszła z pomnożenia dawki 1/8 mg x funt masy ciała to jest cała dawka dobowa rozlożona co 3 godziny np. 6mg/8 na 24h co 3h czy tez jest to jednorazowa dawka np 6mg x 8 na 24h co 3h? bardzo prosze o odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam , jest to ilość jednorazowej dawki którą podajemy co 3 godziny:)

      Usuń
  21. może tak p. 6mg/8 co 3h na 24h czy tez jest to jednorazowa dawka np 6mg x 8 co 3h na 24h?

    OdpowiedzUsuń
  22. Czy mogę zapytać jak długo chelatowala Pani syna i czy chelatacja przynosiła dalsze korzyści ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kacper jest wciąż chelatowany. Obecnie potrafi mówić zdania trzywyrazowe z tym że trzeba go motywować, bo woli obywać się bez mowy. Obecnie widzę wolniejszą poprawę niż podczas pierwszych 100 rund, ale chcemy jeszcze jakiś czas kontynuować:)

      Usuń
  23. I jak Pani podawala GSE i ostropest rzyb nigdy sie nie pojawił?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wciąż wylatujemy, ciągle podawane jest GSM i ostropest, grzyba nie ma. Obecnie nie jest na diecie scd, gdyż jelita są całkowicie wyleczone, ale bardzo pilnuje zdrowego odżywiania. Żadnej chemii, zero cukru, dużo warzyw owoców to tak bardzo dużym skrócie.

      Usuń
  24. Równiez zaczelismy chelatacje za późno...wszytskie interwencje medyczne nie dawały stałych popraw...i tak jak u WAs od piewszych rund z ALA widoczne poprawy :) powodzenia w dalszej walce

    OdpowiedzUsuń
  25. U góry masz rozpisaná chelatacje, czy jest to 72 godziny czy 64?
    Czy DMSA to 12 tabletek , a ALA 24 tabletek to 72 godziny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 66 godzin tak robimy w trybie krótkim gdy jest konieczność chodzenia do szkoły. Gdy ma wolne, wakacje to wydłużony, bo pojawia się taka możliwość. Drugiej części pytania nie rozumiem ponieważ to ile dajesz DMSA i ALA zależy od wagi osoby chelatowanej. Wszystko jest rozpisane przelicz sobie na swoje potrzeby.

      Usuń
    2. Nie, to nie zalezy od wagi, ja nie rozumiem ile trzeba dac kapsułek DMSA zeby były 72 godziny? 12 kapsułek x6 godzin to 72 godziny czy 66? 24 kapsułek x 3 godziny to 72 godziny czy 66?

      Usuń
    3. Kapsułki DMSA występują w różnych pojemnościach od 2.5 mg do 100 mg na kapsułke. My uzywamy tych po 100 mg i jedna kapsułka starcza nam mniej więcej na trzy dawki. Na początku posta dokładnie jest opisane że ilość podawanej dawki zależy od wagi ciała. Podane jest tez dokładnie jak to liczyć. Na pewno poradzisz sobie sama/sam. Dokładnie przeczytaj cała instrukcję. Ja nie zajmuje się liczeniem dawek dla osób czytających tego posta, bo zwyczajnie nie mam czasu i nie pobieram też za to żadnych opłat. Dlatego napisałam to tak dokładnie, że łatwo można obliczyć samemu.

      Usuń
  26. Mój syn ma implant słuchowy czy to znaczy, że nie możemy przeprowadzić u niego chelatacji???

    OdpowiedzUsuń