piątek, 28 marca 2008

Pasta do zębów

Nie pamiętam czy pisałam o tym, że jeżeli dziecko nie jest nauczone wypluwania pasty do zębów to przy diecie SCD nie możemy jej niestety używać. Nie ma na rynku dostępnej ani jednej pasty, która spełniałaby wymogi SCD.

Dlatego dotychczas myłam Kacperkowi ząbki sodą oczyszczoną. Jest tego taki plus, że są teraz dużo bielsze. Wapno podaję jako suplement.

Znalazłam domowy przepis na pastę do zębów, dziś przyszedł mi pocztą ostatni składnik, także będę ją robić. Według tego przepisu:

6 łyżeczek sody oczyszczonej
1/3 łyżeczki soli himalajskiej
6 łyżeczki oleju kokosowego
12-13 kropli olejku miętowego
dla tych członków rodziny , którzy nie wymagają diety SCD dodać 1 łyżeczkę ksylitolu

Wystarczy wymieszać i trzymać w słoiczku w temperaturze pokojowej.

Kacperek umyje dziś zęby pastą:)

No i bardzo ważna rzecz. Pamiętajcie o nitkowaniu zębów dzieciom. Kacperek nie byłby w stanie powiedzieć że kawałek mięsa utkwił mu między ząbkami, nie mówiąc już o dokładnej higienie jamy ustnej. Nitkowanie zębów dziecku, które się nie komunikuje jest szczególnie ważne. Na początku wprowadzania tego zwyczaju miałam naklejona dużą kartkę z przypomnieniem na lustrze w łazience. Teraz to już nawyk, bez którego nie wyobrażam sobie, abym wysłała Kacperka spać. Najłatwiej używać takich jednorazówek.


No i jeszcze jedna ważna informacja, za którą jestem bardzo wdzięczna naszej pani dentystce. Zamieniłam Kacperkowi zwykłą szczoteczkę na elektryczną, a powinnam była na soniczną. Jest to najskuteczniejsza forma czyszczenia ząbków, szczególnie jeżeli ma wbudowany timer z podziałem na 4 30-to sekundowe cykle do czyszczenia każdej ćwiartki zębów. Odkąd pozbyliśmy się z domu zwykłej szczoteczki, Kacpra zęby są dużo ładniejsze i wiem, że bardzo porządnie myte.


Zachęcam, aby na tego typu pastę przestawić całą rodzinę. Dlaczego? Zerknijcie choćby tutaj

19 komentarzy:

  1. Witaj Agnieszko:)
    Też mam synka chorego na autyzm.........
    twoj blog znalazłam wczoraj... czytam....i płacze

    od wakacji zacznę diete scd , moj mały na gfcf od ponad 2 lat , bez efektów
    bardzo bym chciała sprobowac tez HBOT.... w Polsce niemozliwe:(.Proszę napisz gdzie to mozna kupić ..moze uda mis ie sprowadzic ze Stanów (chociaz o matko! koszty przesyłki pewnie mnie sciągną na ziemie:(
    Pozdrawiam , będe kibicować i ...będę do Was zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  2. Miło Was poznać. Przykro mi z powodu Twojego synka. Zachęcam do SCD jak najbardziej. U nas widać różnicę na diecie, a po GFCF nie widziałam nic.
    Nasz lekarz DAN dr Neubrander często pośredniczy (nie wiem czy tez finansowo), ale pomaga rodzicom kupić HBOTY i potem znaleźć innych jeśli ktoś chce swój już odsprzedać. Kontakt w tej sprawie do jego brata Nicka nr tel 0017329069000, względnie email Rick Neubrander [rick@drneubrander.com]. Nie wiem czy w Polsce jest to legalne. Daj znać jeśli się dowiesz. Sama myślałam, żeby zabrać HBOT ze sobą do Polski jeśli go kupimy, ale nie wiem czy prawo tego w Polsce nie zabrania (we Francji np na pewno tak). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Znalazłem się tu przypadkowo i niemoge przejść obojętnie daje numer do lekarza w końskich który pomógł mnie i setkom innych 602501775,wizyta kosztuje 100-200zł ale pewnie można się dogadać,choć ja niepróbowałem.Polecam też to http://www.bruno-groening.org/polska/lehre/defaultlehre.htm.
    Zycze szczęścia,podziwiam was.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziwne jest, że wiesz, że w karnie jest woda z fluorem i nic z tym nie robisz. Fluor to inaczej trutka na szczury i otępia umysł - szczególnie u małych dzieci. Nie chce mi się pisać dokładnie o co chodzi z fluorem ale jeśli martwisz się o zdrowie dziecka to sama sprawdzisz. Poszukaj także coś o aspartamie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Drogi Anonimie, woda w kranie jest fluoryzowana w całym Nowym Jorku, jesli nie w całych Stanach i jest to działanie celowe dla poprawy jakości zębów mieszkańców. Zgadza się, czytałam wielokrotie o szkodliwym działaniu fluoru, ale mowa tu była o innych stężeniach. Zreszta nie da się egzystować na wodzie z butelki 24/7. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwaga na fluor z wodzie pitnej z kranu
    i w pastarch do zębów!!!!!!!!!

    http://gramzdrowia.pl/woda/pitna/cala-prawda-o-fluorze.html

    Niewielu ludzi wie, że fluor tak naprawdę jest trucizną i to bardziej szkodliwą niż np ołów. Dodatkowo:
    Amerykański narodowy Instytut Badań Stomatologicznych z konsternacją przyjął niezależną analizę swego raportu z badań, którymi objęto prawie 40 tys. dzieci. Wykazała ona, że właściwie nie ma różnicy między liczbą ubytków w zębach dzieci pochodzących z regionów fluoryzowanych i niefluoryzowanych.
    Więc po co truje się ludzi fluorem?
    Zwolennicy fluoryzacji przytaczają setki dowodów na zbawiennie działanie fluoru na zęby, jednak stowarzyszenie naukowców przy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wskazuje na rozmyślne zatajanie poważnego ryzyka związanego ze stosowaniem tej substancji. Zdaniem przedstawicieli agencji, naukowcy, którzy mają odwagę o tym mówić są oczerniani, a nawet zwalniani z pracy.Dla większości dentystów fluoryzacja jest cudownym środkiem, który przeciwdziała skutkom niedostatecznej higieny jamy ustnej i problemom dietetycznym. Dla innych jest ona cyniczną metodą sterowania zachowaniem ludzi albo stanowi świadectwo oficjalnego przyzwolenia na czerpanie zysków z toksycznych odpadów. Wielu po prostu uważa, że fluoryzacja to przymusowe podawanie leku na masową skalę. To, że urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia zaprzeczają istnieniu jakiegokolwiek ryzyka, wzbudza poważne podejrzenia, że fluoryzacja jest formą kontrolowania społeczeństwa. Należy pamiętać o niektórych faktach z historii na przykład o tym, ze fluor był wykorzystywany do zbrodniczych celów przez najbardziej krwawe reżimy naszego stulecia.
    W 1996 roku 10 letni Kevin Isaacs otrzymał 1000 funtów odszkodowania od koncernu Colgate-Palmolive - znanego producenta pasty do zębów. U Kevina stwierdzono fluorozę - zatrucie fluorem, spowodowane nadmiernym stosowaniem tej substancji. Zęby chłopca stały się chropowate i łamliwe, ponadto pojawiły się na nich plamy.
    W ciągu ostatnich 5 lat 300 rodzin z Wielkiej Brytanii wytoczyło sprawy wytwórcom produktów fluoryzowanych żądając rekompensaty za poniesione szkody. Pomimo piętrzących się dowodów, Brytyjskie Towarzystwo Medyczne !!!!!!!!!!(BMA) trwa na stanowisku, że dodawanie fluoru do wody i do produktów stomatologicznych nie jest szkodliwe. BMA zamierza zwiększyć nacisk na rząd brytyjski, aby ten przekonał więcej przedsiębiorstw wodociągowych do dodawania fluoru do wody. Taka polityka kłóci się z opinią ekspertów, którzy zwracają uwagę na szkodliwość tej substancji.

    Fakty związane z fluorem
    - fluor jest bardziej trujący niż ołów, którego zawartość w wodzie pitnej nie powinna przekraczać 0,5 części na milion. Poziom fluoru w naszej domowej wodzie wynosi ok. 1,5 części na milion.
    - Raport opublikowany przez Międzynarodowy Uniwersytet na Florydzie stwierdza:
    roztwór fluorku potasu o stężeniu 0,45 ppm wystarczy do znacznego spowolnienia reakcji sensorycznych i umysłowych.
    - Na Sycylii stwierdzono związek pomiędzy bardzo wysokim stopniem fluoryzowaniem wody a złym stanem mieszkańców.
    - W Polsce największe stężenie fluoru w wodzie pitnej zanotowano w woj. gdańskim
    - Amerykański Instytut Leków i Żywności uważa fluor za lek, którego skuteczność i nieszkodliwość nie została wystarczająco udowodniona a różnica między dawką toksyczną a profilaktyczną jest bardzo mała.

    Gorszy od ołowiu
    Niewielu ludzi wie, że fluor tak naprawdę jest trucizną. Często też jest głównym składnikiem leków psychotropowych, a także trutek na insekty. Opublikowane niedawno badania wykazały, że fluor dodawany do wody MOŻE SPOWODOWAĆ poważne zaburzenia genetyczne, odwapnienie kości, raka. Jest gorszy od ołowiu! A w Polsce, innych krajach byłego bloku komunistycznego oraz m.in. w Wielkiej Brytanii wodę się od lat fluoryzuje.

    JEŻELI DOTĄD DOCZYTAŁEŚ OZNACZA TO,ŻE JESTEŚ GOTÓW ŚWIADOMIE WALCZYĆ O SWOJE ZDROWIE Z WROGIEM, KTÓRY PERFIDNIE CIĘ ZATRUWA;

    OdpowiedzUsuń
  7. Agnieszko, co to jest i gdzie można kupić ten ekstrakt peppermint czy wintergreen?

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja jak pisałam tego posta to mieszkałam w Stanach i kupowałam to na ebay. Tam jest na pewno. To jest po prostu ekstrakt miętowy. Równie dobrze będzie działać np. takie coś http://allegro.pl/japonski-olejek-mietowy-100-orginalny-30-ml-i4667396421.html

    OdpowiedzUsuń
  9. A jeszcze lepiej taki ekstrakt http://allegro.pl/ekstrakt-mietowy-60ml-aromat-mieta-i4721491635.html

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy nadal Pani myje synkowi zęby tą pastą ? Utrzymują się w dobrej kondycji ? :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie, już nie myję bo Kacper ładnie wypluwa cała pastę i płucze usta, ale długo ją stosowaliśmy i ząbki ma bardzo ładne. Powiedziałabym nawet ze wzorcowe, prawdopodobnie to zasługa odseparowania dziecka od ton słodyczy jakie króluja jadłospisach dzieci i zdrowej diety. Ja sama kiedy używam tej robionej pasty to widze ze zeby mam w lepszej kondycji niż po kupnych pastach, tylko przyznam ze z czystego braku czasu i tysiąca spraw o którym musze myślec jednocześnie, tą sprawe troszkę zaniedbałam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam czy w Polsce jest dostępna na rynku pasta do kupienia? Moi synowie nie wypluwają pasty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie. My od wielu lat uzywamy wyłacznie takiej pasty: olej kokosowy nierafinowany , soda w równych poporcjach, do tego 1 tabletka węgla ( takiego na biegunkę, świetnie wybiela zeby), 1 łyzeczka soli himalajskiej i kilkanascie kropli olejku miętowego. Spokojnie. Czysci bardzo dobrze i zeby się nie psują.

      Usuń
  13. Dzien dobry! Czy myjac ta pasta trzeba brac jakis suplement ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. Myjemy ta pastą zęby od co najmniej 2008 roku. Nie mamy żadnych problemów z zębami. Nikt z rodziny. Jemy jednak zróżnicowaną, wartościową dietę, to jest ważne:)

      Usuń
    2. Uaktualniłam właśnie kilka rzeczy w tym poście, więc proszę przeczytaj ponownie.

      Usuń
  14. Dobry wieczór Pani Agnieszko. Czy można czymś zastąpić olejek miętowy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olejek miętowy jest tylko dla zapachu, on i tak wietrzeje po kilku dniach. Nie przejmowalabym się jego brakiem, zresztą sama nie zawsze dodaje.

      Usuń