wtorek, 24 czerwca 2014

Therapeutic Listening

W zeszłym tygodniu Kacperek rozpoczął terapię dźwiękiem. Skorzystaliśmy z uprzejmości Pani Renaty Radomskiej założycielki fundacji "Autyzm Bez Łez". Kacper dostał do domu specjalistyczne słuchawki wraz z wymiennymi płytami do słuchania. Terapia potrwa do połowy października, a płyty będą wymieniane co dwa tygodnie. Piszę o tym do Was również dlatego, że Pani Renata ma wciąż kilka wolnych miejsc na jesień, a terapia jest nieodpłatna. Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany taką terapią dla własnego dziecka, to proszę kontaktować się  w tej sprawie w fundacji (klik!). Zostało tylko kilka wolnych miejsc, liczy się kolejność zgłoszeń. 


Oto co można przeczytać na stronie PSTIS (klik!) polskiego stowarzyszenia terapeutów integracji sensorycznej:

"Terapeutyczne Słuchanie (Therapeutic ListeningTM )

Integralna częścią tej formy terapii (autorstwa Sheili Frick -terapeutki zajęciowej) również jest słuchanie elektronicznie przetworzonych nagrań z płyt kompaktowych ale sprzęt,z którego się korzysta nie jest stacjonarny i może być używany w różnych warunkach –w domu czy w szkole.Kolejną innowacja w porównaniu z innymi metodami jest połączenie terapeutycznego słuchania (najczęściej codziennego)z terapią integracji sensoryczej- z naciskiem na stymulację przedsionkową oraz strategie ruchowo-posturalne.W rezultacie uzyskuje się wzajemne wzmacnianie się efektów obu modalności terapetycznych .Zwykle w krótszym czasie osiąga się cele terapeutyczne dotyczące modulacji danych sensorycznych, równowagi i percepcji ruchu,wzrasta celowa eksploracja otoczenia , poczucie kompetencji fizycznych,chęć podejmowania zadań angażujących planowanie ruchowe i sekwencyjność, poprawiają się umiejętności społeczne i zdolności językowe.

Realizacja programu Terapeutycznego Słuchania ,bez względu na to czy ma miejsce w domu,szkole czy klinice monitorowana jest przez przeszkolonego terapeutę.Typowy program,induwidualnie dobierany, prowadzony jest przez dwa do sześciu miesięcy,kiedy to zaczynają być widoczne pożądane zmiany w funkcjonowaniu klientów.W wielu przypadkach jest kontynuowany w warunkach domowych jako część dalszej diety sensorycznej,na którą sklada się także procedura „szczotkowania”J.P. Wilbarger ,dostarczanie intensywnej stymulacji peroprioceptywnej,w tym skoki na trampolinie.W programach domowych korzysta się z istniejących już nagrań przeznaczonych do użytku w tzw. terapii otwartej– np.zaczerpniętych z metody SAMONAS,czy płyt EASe,ale autorzy Terapeutycznego Słuchania dopuszczają możliwość poszerzenia tej oferty w miarę rozwoju terapii dźwiękowej. "

Po bliższe informacje kieruję na strony Integrale-terapia.pl  oraz  terapeutycznesłuchanie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz